Hitta din grej på sportlovet på Kungsholmen och Norrmalm

Datum:

Tid: Olika för olika kurser

Plats: Kulturskolans lokaler på Kungsholmen/Norrmalm

Vill du ha KUL på sportlovet? Gå en av Kulturskolans sportlovskurser på Kungsholmen och Norrmalm. Prova något nytt eller gör mer av det du redan gillar.

Under sportlovet kan du bland annat gå en kurs i musikskapande som hålls av musikpedagogstudenter. Du får prova på att skriva låtar, spela tillsammans i grupp och spela in låtarna under handledning av våra pedagoger. Kursen passar både dig som aldrig spelat förr, och dig som spelat innan och vill testa på att skriva och spela in låtar.

Du kan också gå en kurs i till exempel indisk dans och hantverk eller en grundkurs i gitarr och sång. 

I kurskatalogen hittar du utbudet i ditt område.

Sportlovskurser på Kungsholmen och Norrmalm